Informácie a recepty

 Kliknutím na tento link si môžete pozrieť, alebo stiahnuť brožúru možnostiach náhrady obilnín pri bezlepkovej diéte. 

 

Všetkým pre povzbudenie a mnohým („ignorantom“ diagnózy CELIAKIA) aj na zamyslenie / osobná „spoveď“ a skúsenosti „z praxe“ našej podporovateľky a pacientky z Bratislavy:

Moja cesta k dg Celiakia.

Všetci, vrátane mňa, máme tendenciu si myslieť, že celiakia je detská choroba. Ani nám nenapadne, že nám ju môžu diagnostikovať po 40-ke,50-ke... Len škoda, že to často nenapadne ani kompetentných.

Od detstva som trpela tráviacimi ťažkosťami, ktoré sa už rokmi pomenovali chronická gastritída, chronická pankreatitída. Stále som bola liečená na tieto dg., aj keď som už po akejkoľvek liečbe nepociťovala žiadnu úľavu, ale bolo mi trápne stále opakovať, že žiadne zlepšenie. Tak roky ubiehali a ja som sa naučila žiť s tým, že mi je stále zle. Pribúdajúcimi rokmi sa organizmus opotrebúval a takisto sa zhoršovali chronické problémy pohybového aparátu. Neustále bolesti brucha boli dávané za vinu vyskočeným platničkám, čo síce tiež býva sekundárny prejav, pretože pri poškodených platničkách nervy tlačia na vnútorné orgány.

Ale už som sa dostávala do začarovaného kruhu. Zhruba pred 3-4 rokmi sa tráviace problémy rapídne zhoršili. denno-denne kŕče v bruchu, hnačky, za týždeň zo mňa „spadli“ 4 kilá, neskutočná, stále prítomná únava, keď už ani ležať som nevládala. Prišli značné problémy so zubami, zistili značné odvápnenie kostí, diagnistikovali osteoporózu... Kopilo sa to so všetkých strán. Táto roky trvajúca situácia mi skomplikovala nielen fyzický, ale aj ekonomický a sociálny život! Ťažko pochopí ten, kto tým neprešiel. Pripadáte si ako hypochonder, ktorý sa chodí len sťažovať, ako mu je zle. A ťažko chápe aj vaše okolie, aj blízke okolie, pretože na jednej strane fungujete(čo iné máte robiť),ale nevedia a nevidia, že bežné fungovania Vás stojí niekoľko násobne viac síl a námahy.

Až raz - úporné hnačky, kŕče a bolesti brucha ma priviedli na pohotovosť. Tam mi bol zoslaný lekár, ktorému sa niečo nepozdávalo, nič nezľahčoval a keďže som nebola naklonená okamžitej hospitalizácii nemávol nado mnou rukou, ale roztočil koleso vyšetrení ambulantnou formou. Prešla som x-vyšetreniami až enterobiopsia ukázala stredne ťažkú formu chronického zápalu tenkého čreva - MARSH 3,krvné testy to jednoznačne neukázali.

Tak som na bezlepkovej diéte, robím chyby a učím sa, každá chybička sa mi vypomstí

Pomaly sa regenerujem ja aj môj organizmus a verím, že konečne sa zregeneruje aj môj fyzický, sociálny a ekonomický život. Všetko chce svoj čas. D. M.